ČeskyČesky

Personalizace tiskovin

Verzované tiskoviny

Tiskoviny, které se tisknou v menších nákladech. Obsah tiskovin se přizpůsobuje cílovým skupinám. Náklady se volí podle potřeb klienta a aktuálnost tiskoviny tak může být maximální. Tento způsob výroby se hodí zejména pro tiskoviny, které rychle zastarávají, nebo pro tiskoviny určené různorodým čtenářům. Hodí se pro jazykové mutace, rychle se vyvíjející produkty (software, průmyslové stroje, ceníky atd.). Tiskovina se skládá se stejného grafického motivu všech verzí a s případnou rozsáhlou proměnou textů.

Příklad použití:
Firma začíná vyrábět produkt a snaží se přes svůj marketing daný produkt nabídnout. Náklad tiskoviny se řídí malou potřebou oslovených případných klientů. V průběhu jednotlivých dotisků se mění nabízené informace nebo dochází k tiskům jednotlivých jazykových mutací.
Marketing pak může reagovat na reakce zákazníků a dané tiskové informace průběžně vyhodnocuje.

Barevně personalizované tiskoviny (Personalized Printing)

Pro zvýšení účinnosti klasickým ofsetem tištěných materiálů je vhodnou volbou barevná personalizace. Každá tiskovina může být tudíž originálem. V grafické podobě tiskoviny se dají obměňovat písma (barvy, tvary a velikosti atd.), textový obsah (adresy, oslovení, informace atd.). Veškeré informace se mění s návazností na dodané databáze. Účinnost takové tiskoviny se zvyšuje a u oslovených adresátů vyvolává pocit maximální profesionality tiskoviny.

Příklad použití:
Firma, jež prodává např. software, potřebuje ke každému produktu dodat informační pohlednici, na které je uvedené sériové číslo. Dalším příkladem může být nabídka formou letáku, na němž se mění adresa příjemce.

Customizované tiskoviny (Customized Printing)

Kreativní nápad přináší nejvyšší účinnost direct marketingových materiálů. Pro takovou tiskovinu je nejlépe využít informace o zákazníkovi. Na takových tiskovinách se může měnit cokoliv. Příkladem všeho jsou změny nejenom textů a barev, ale i změny obrázků, logoznaček, tabulek. Základní grafika tiskoviny je přitom stejná a při tisku se mění pouze předem nadefinované objekty. Customizované tiskoviny jsou určeny pro marketingové profesionály, kteří chtějí zaujmout kreativitou a nápadem.

Příklad použití:
Marketingový tým prodejce osobních automobilů zahájil komunikaci s majiteli předchozích modelů. Každý majitel dostává osobní nabídku na nový vůz. Obsah brožury je závislý na pohlaví, věku, vlastněném modelu, výbavě atd. Součástí nabídky je i odkup starého automobilu.

Srovnání

Které objekty jsou variabilní?  Texty Obrázky Obrázky on-line generované
Verzované tiskoviny
(Versioned Printing)
 Automaticky se nemění žádný grafický objekt 
Barevně customizované tiskoviny 
(Personalized Printing)
Ano Ne Ne
Customizované tiskoviny
(Customized Printing)
Ano Ano Ano
Možnosti personalizace a zpracování

Pro výrobu složitých personalizovaných dat pro tisk používáme od roku 2009 software Creo Darwin 3.1. Software slouží ve spojení programů Adobe InDesign, Adobe Illustrator a Adobe Photoshop ke generování plně variabilních stran pro tisk. Tento program nabízí nepřeberné možnosti tisku a spoustu nových možností pro proměnlivý tisk. Na každé stránce nebo i kompletního vícestránkového dokumentu lze použít následující možnosti:

 • použití variabilních textů nebo obrázků na dané stránce dokumentu
 • možnost nastavení individuálních barev (texty, vektorové objekty, bitmapové obrázky apod.)
 • vkládání variabilních čárových kódů
  1-D symbologie – CodaBar 2 Widths, Code 11, Code 2OF5 DataLogic, Code 2OF5 IATA, Code 2OF5 Industry, Code 2OF5 Interleaved, Code 2OF5 Matrix, Code 2OF5 Standard, Code 39, Code 39 Full ASCII, Code 93, Code 93 Full ASCII, Code128, Code128A, Code128B, Code128C, EAN13, EAN13P2, EAN13P5, EAN14, EAN8, EAN8P2, EAN8P5, Flattermarken, GS1-128, ITF-14, LOGMARS, MSI, NVE-18, Pharmacode One-Track, Pharmacode Two-Track, Plessey, Plessey Bidirectional, PZN, SSCC-18, Telepen, Telepen Alpha, UCC/EAN-128, UCC128, UPC12, UPCA, UPCAP2, UPCAP5, UPCE, UPCEP2, UPCEP5
  2-D symbologie – Aztec Code, CODABLOCK-F, Data Matrix, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, PDF417 Truncated, QR-Code
  Poštovní kódy – Australian Post Custom, Australian Post Custom2, Australian Post Custom3, Australian Post Redirect, Australian Post Reply Paid, Australian Post Routing, DAFT Code, DP Identcode, DP Leitcode, DPD Code, Italian Postal 2 of 5, Italian Postal 3 of 9, Japanese Postal, KIX, Korean Postal Authority, Planet 12 digit, Planet 14 digit, Royal Mail 4 State (RM4SCC), USPS OneCode (4-CB), USPS PostNet10, USPS PostNet11, USPS PostNet12, USPS PostNet5, USPS PostNet6, USPS PostNet9
  RSS kódy – RSS Expanded, RSS Expanded Stacked, RSS Limited, RSS-14, RSS-14 Stacked, RSS-14 Stacked Omnidir, RSS-14 Truncated.
  Více o problematice 2D kódů můžete dočíst v samostatném článku – 2D čárové kódy aneb QR kódy v polygrafii.
 • vložení variabilních grafů měnících se dle zadaných hodnot: druhy grafů – plošný, výsečový, sloupcový, spojnicový a pruhový; celkem 27 grafických variací grafů
 • personalizace obrázků texty a akcemi definované programem Adobe Photoshop

Jako vstupní databáze pro personalizaci se dají použít textové soubory, soubory typu DBF a Excel, Access databáze, rozhraní ODBC – jako datové zdroje a relační databáze Filemaker.

Data pro personalizaci se generují dle dodaných dispozic klienta. Tvorba dat se samozřejmě řídí sofistikovanými možnostmi předem zadaných pravidel, kdy a za jakých podmínek co a kam umístit. Pro vaše dotazy či předvedení možností personalizace vám rádi vše předvedeme u nás na firmě.

Neváhejte nás kontaktovat telefonicky nebo na e-mail digitisk@proxima.net.XML Sitemap  |  RSS kanál  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2023

PROXIMA TISK, s.r.o.